Budownictwo wczoraj i dzis : AD Classics: Kagawa Prefectural Gymnasium / Kenzo Tange

Mniej więcej w tym samym czasie, co dwa olbrzymie olimpiady Kenzo Tange na Igrzyska Olimpijskie latem 1964 r.
W Tokio, w południowej części Japonii zbudowano o wiele skromniejszą halę sportową Takamatsu w prefekturze Kagawa między 1962 a 1964 rokiem.
Więcej po przerwie.
Kenzo Tange zaprojektował Gimnazjum Prefektury Kagawa z podejściem brutalizmu.
Gimnazjum nie wierzy w kontekst architektoniczny ani w budowanie relacji z otaczającymi budynkami, ale raczej odnawia budynki wokół, dopasowując je do sali gimnastycznej Brutalist.
Hala stoi na placu o długości boku około 80 metrów.
Owalna struktura jest przenoszona przez cztery ogromne filary i projekty dramatycznie po obu stronach, dzięki czemu budynek daje efekt statku.
Konstrukcja owalnego wnętrza o wysokości około 20 metrów jest określona przez dach podwieszony, który wynika z podstawowego typu hiperbolicznego paraboloidy.
.
Tange Associates Hiperboliczny paraboloid pokrywający halę o maksymalnej pojemności 2500 jest uformowany za pomocą kabli, na których kładzie się wylane wcześniej płyty betonowe o grubości około 5 centymetrów.
Projekt budynku jest zdeterminowany przez użycie betonu i wynikające z niego skutki ciężkości, dlatego nie można go porównać z hojnie pomyślanymi i funkcjonalnie właściwymi halami olimpijskimi w Tokio.
.
Tange Associates W przeciwieństwie do rozwiązania przyjętego na arenach olimpijskich, gdzie jeden z nich schodzi z wejścia na poziom główny, Tange odwrócił podejście, wchodząc do hali sportowej.
Na parterze znajdują się sale konferencyjne, biura, mała siłownia, instalacje techniczne i kuchnia.
Elementy budynku na wąskich końcach hali, które projektują i dramatycznie akcentują budynek, odpowiadają wznoszącemu się układowi siedzeń wewnątrz.
rysunki Architekci: Kenzo Tange Lokalizacja: Takamatsu, Japonia Rok budowy: 1962-1964 Referencje: Kenzo Tange: Architektura i Urban Design Zdjęcia: Tange Associates, Użytkownik Flickr: naoyafujii
[podobne: ściana jednowarstwowa, osadnik gnilny, okna połaciowe wymiary ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: okna połaciowe wymiary osadnik gnilny ściana jednowarstwowa